Picie kawy

Czarne złoto

Kawa jest tym, co wszyscy znamy, lubimy bądź nie znosimy, pewnie nikt nie ma średniego stosunku w tej akurat sprawie. Kawa przebyła długą drogę, zanim zagościła na naszych stołach. Przetrwała zmiany epok historycznych i reżimów politycznych, była i jest do dyspozycji dla osób z wyższych sfer jak również dla tych biedniejszych. Popularność kawy jest niezaprzeczalna.

Napój czarny, aromatyczny, o niepowtarzalnym smaku, pobudzający zmysły oraz umysł - po prosu kawa.

Towarzyszy człowiekowi od wieków i nigdy nie utraciła swej popularności. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy, o dalszym ciągu dnia nie wspominając. Pobudzające właściwości gwarantują dostarczenie dawki energii potrzebnej do przebudzenia się i ponownego włączenia się do biegu dnia. Według legendy te właśnie właściwości kawy odkryto dzięki kozom, które po spożyciu owoców drzewa kawowego zachowywały się nad wyraz energicznie.

Pobudzenie dzięki kofeinie jak i samemu aromatowi

Czy picie kawy jest zdrowe?

Kawa działa na ludzi nie tylko pobudzająco. Sporo można usłyszeć również o jej właściwościach leczniczych. Pozytywnie wpływa ona na dotlenianie organizmu, na krwiobieg, wspomaga trawienie, w znacznym stopniu ułatwia koncentrację, uśmierza również nadkwasotę oraz nadciśnienie tętnicze i pomaga pokonać wiele innych problemów zdrowotnych.

Odrębną kategorią do omówienia jest temat kofeiny w kawie. Bez kofeiny kawa zapewne nie byłaby tym, czym jest. Pomimo aromatu i smaku również kofeina jest typowym składnikiem kawy, nie biorąc w tym momencie pod wzgląd specjalne kawy bezkofeinowe. To właśnie kofeina jest tym „pobudzaczem”, o którym wspominano wyżej. Dawkowanie kawy i zarazem kofeiny nie powinno być nierozważne. Nie każda dawka jest odpowiednia dla każdej osoby. Dzienną ilość filiżanek wypijanej kawy można dawkować w zależności od płci, wagi ciała, schorzeń, ogólnej kondycji.

Moda na kawę

Ciekawe w spożywaniu kawy jest to, iż czynność ta stała się nie tylko codziennością, ale również pewnego rodzaju modą. W ostatnich latach wyrosło wiele barów kawowych, poznaliśmy wiele sposobów parzenia, przygotowywania i podawania tej substancji. Wiele osób wybrało ulubione sposoby przygotowywania kawy i jej podawania, inni spożywają różne rodzaje w zależności od pory dnia, jeszcze inni piją kawę niezależnie od jej sposobu przygotowania. Często słyszymy krytykę na kawę z automatu, ale i tak widać bardzo wiele osób niosących papierowe kubki z czarną ciekłą substancją z maszyny.